30. listopadu 2010

Vlastnosti 3D televizorů

Aby mohl televizor film či vysílání ve 3D přehrát, musí splňovat určitý standard. Jaké existují a s jakými jsou různé televizory kompatibilní, na to se podíváme v tomto článku. Hned v úvodu je třeba říci, že základní tři formáty přehrají všechny, což v praxi znamená bezproblémové přehrání 3D filmu z Blu-ray disku a potíže taktéž nenastanou s příjmem a přehrání televizního vysílání ve 3D, které už je také standardizované.

Film pro 3D se typicky vytváří dvěma kamerami (nebo amatérsky kamerou jednou, ale se dvěma objektivy), které tak zaznamenávají lehce odlišný obraz v rámci úhlu pohledu pravého a levého oka. Při jeho následném promítání potřebujete ovšem zajistit, aby se ten správný snímek dostal do toho správného oka. K tomu existuje několik metod, které se liší tím, jak je scéna do datového toku (přicházejícího videa) zakomponována.
Tzv. 3D formátů podporovaných v konkrétních televizorech je dnes až sedm a všechny je umí jen jediná firma – Samsung. Současným – a to zdůrazňuji – základem jsou ale jen tři:
– „sekvenční 3D“ – standard pro Blu-ray disky,
– „vertikální 3D“ („side-by-side“) – standard pro televizní vysílání,
– „horizontální 3D“ („top-bottom“) – další standard pro televizní vysílání.
 
Pasivní a aktivní 3D systém
Ještě než se dostanu k samotným formátům aktuálního 3D obrazu, je třeba se zmínit o jejich dvou základních systémech (alespoň těch nyní používaných). „Pasivní“, který má na našem trhu jediného zástupce v podobě LG 47LD950, pracuje s brýlemi s polarizačními skly, které zajišťují filtrování přicházejícího obrazu. Brýle jsou jednoduché a levné, obraz je dnes na vysoké úrovni i když někdy vykazuje menší barevné zkreslení a často se využívá v kinosálech právě kvůli nízké ceně brýlí. 
Pro domácí použití se ale sází na „brýle s aktivní závěrkou“ s LCD panýlky místo skel. Ty propouštějí obraz podle toho, zda právě přichází pro levé oko (uzavřou pravý panýlek) či pravé oko (zatmí levý). Kvalita je sice opět na vysoké úrovni, ale vše potřebuje napájené brýle a synchronizační čidlo v televizoru, které brýle spojí (sesynchronizují) s příchozím 3D signálem. Synchronizaci v tomto případě obstarává infračervené světlo (uvažuje se i o Bluetooth) a vše pracuje ve Full HD, tedy v rozlišení 1 920 x 1 080 bodů. Při začátku vysílání tedy vždy musíte chvíli počkat (řádově sekundy, někdy i deset, patnáct) než se brýle domluví s televizorem. 
 
Standardy a základní formáty pro 3D 
Jak už jsme si řekli výše, jsou tři a pokaždé se pracuje s video soubory ve formátu MPEG-4. Na Blu-ray disku jde kodek o MVC (Multiview Video Coding), což je varianta H.264 AVC (Advanced Video Coding), takže je to vlastně obdobné, jako u televizního vysílání ve vysokém rozlišení (HDTV). Jde o standard přijatý asociací Blu-ray, takže je vždy stejný. 
Film je na Blu-ray disku uložen ve Full HD, a to dvakrát. Jednou jako verze pro pravé oko a podruhé jako časově posunutá verze pro levé oko. Pokud se přehrává bez 3D přehrávače, vezme se jednoduše jen jeden datový tok, takže 3D filmy jsou kompatibilní s běžnými BD přehrávači pro 2D. Ani z toho tedy nemusíte mít obavy.
Oba snímky přicházejí na obrazovku za sebou, přičemž střídají jeden druhý (tzv. sekvenční 3D). Díky tzv. mezisnímkové komprimaci, zabere nahrávka jen o asi polovinu více místa než stejný film ve 2D. 
V létě byl oznámen i standard, resp. standardy, pro televizní vysílání ve 3D. Vše iniciovala společnost SES Astra a se zástupci celého odvětví se dohodla na minimálních technických specifikacích pro zavádění 3D televize směrem k satelitnímu vysílání, resp. příjmu. 
Přenosy ve 3D tak budou využívat buď zobrazovací formát „side-by-side“ (ten pro rozlišení 1 080i), tedy tzv. vertikální 3D u kterého jsou obrazy vedle sebe, nebo „top-bottom“ (pro rozlišení 720p) u kterého jsou obrazy pro levé a pravé oko umístěny nad sebou. Jak je zřejmé, rozlišení obou obrazů je patřičném směru vždy poloviční.
Nekódované 3D služby budou vysílány s využitím aktualizované normy DVB (Digital Video Broadcasting), která umožňuje plně automaticky přepínat mezi příchozím signálem ve 2D a 3D a naopak. Dá se tedy časem předpokládat, že tyto standardy budou použity i pro pozemní DVB-T vysílání.
V Evropě se přes satelit vysílá nejčastěji v tzv. „vertikálním 3D“.
 
Další 3D formáty
Ty jsou v současnosti spíše jen doplňkové a některé z nich se používají zejména v PC řešeních. Jde o následující systémy:
– „Frame Packing“ – mezi obrazy pro levé a pravé oko, které jsou nad sebou a oba ve Full HD, je vložen černý pruh o výšce 45 bodů. Celkové rozlišení vzniklého dvou obrazu je tak 1 920 x 2 205 bodů. Tento systém podle všeho vyžaduje propojení komponent přes HDMI 1.4 a nejspíše mu nebude stačit kvalitní kabel verze 1.3 tak, jak je dnes běžné.
– „Line by line“ – obrazy pro levé a pravé oko jsou vytvářeny po řádcích, kde jeden následuje druhý. Na výšku jde tedy o poloviční rozlišení.
– „Vertical Stripe“ – to samé, ale vše se odehrává vertikálně.
– „Checker Board“ – obraz pro levé a pravé oko přichází šachovnicově pixel po pixelu v obou směrech. Rozlišení výsledného 3D obrazu je tak poloviční jak ve směru horizontálním, tak ve směru vertikálním.
 
Televizory pro 3D v praxi
Jednotliví výrobci pochopitelně zaujímají vůči svým 3D televizorům totožný přístup, což znamená důraz na podporu obdobných 3D formátů a liší se tak jen samotným přístupem ke 3D v televizoru. Jejich přístroje jsou tedy buď „3D Ready“ což znamená dokoupit dodatečný 3D balíček (brýle, synchronizační vysílač), nebo plně 3D (synchronizační vysílač je zabudován a alespoň jedny brýle jsou součástí dodávky). To v praxi znamená, že v balení dostanete vše, co pro sledování prostorového obrazu potřebujete a dokoupíte si jen příslušný počet dalších brýlí.
Pojďme ale ke konkrétním výrobcům a přístrojům na českém trhu. U každého výrobce – pro příklad – uvedu kompletní technické parametry vybraného modelu (modelů), a to včetně podporovaných 3D formátů a typu napájení brýlí. Právě to poslední je dosti důležité, což jako majitel, zjistíte záhy. 
Nejvýhodnější se mohou zdát brýle dobíjené přes USB, nicméně i ty na standardní knoflíkovou baterii vydrží většinou kolem padesáti (či více) hodin provozu a řada lidí se prostě nechce dobíjením akumulátoru zabývat..
 

5. listopadu 2010

3D kamera HDC-SDT750 v praxi

V Česku se začala prodávat první 3D kamera na světě, která je určena pro domácí použití. Model HDC-SDT750 pořídíte zhruba za 30 tisíc a umí samozřejmě natáčet i "normálně", tedy ve 2D.
Pokud na kameru nenasadíte speciální 3D objektiv (součást základního balení), chová se jako obyčejná Full HD kamera. A velmi schopná. Naprostou většinu funkcí můžete nechat automatice, nebo nastavovat ručně. Nechybí účinná optická stabilizace obrazu, která i u maximální dvanáctinásobné transfokace udrží obraz poměrně v klidu. Potěší pomocná mřížka na displeji, díky které snadno udržíte správný horizont i svislé budovy a také zdůraznění "přepalů", tedy přeexponovaných oblastí obrazu.
Panasonic HDC-HS750
Kamera Panasonic HDC-HS750 s 3D předsádkou VW-CLT1
Kombinací 35mm objektivu Leica a tří MOS snímačů s rozlišením 1920 x 1080 obrazových bodů nabízí kamera velmi kvalitní záznam, který nadchne i na velké plazmě a neurazí ani na projektoru. Díky citlivému snímači a světelnému objektivu je obraz rozumný i za šera a tmy. I když v této "noční" disciplíně je konkurence o trochu dál.

Vstup do třetí dimenze

Třetinu krabice s kamerou zabírá sáček s předsádkou, která po nasazení udělá z 2D kamery 3D kameru. Nasadíte ji na objektiv kamery, pevně upnete závitem a projdete procesem kalibrace.
Panasonic HDC-HS750
Průvodce na dotykovém displeji vás provede jednotlivými kroky, kdy je vaším úkolem "dostat čáry mezi rysky". Postup je třeba opakovat po každém nasazení objektivu a s trochou cviku nezabere víc než dvacet sekund.
Panasonic HDC-HS750Panasonic HDC-HS750
Ke kalibraci kamery slouží speciální ovladače na předsádce a průvodce na displeji.
Předsádka obsahuje dva objektivy a soustavu optických prvků, které obraz z každého objektivu správně "smrští". Obraz pro levé a pro pravé oko je tak puštěn na objektiv kamery najednou, vedle sebe. Pro lepší představu přikládáme obrázek.
Panasonic HDC-HS750 PIC
Takto je nahrán obraz z 3D předsádky, takzvaně side-by-side
S takovýmto side-by-side formátem obrazu umí pracovat i všechny 3D televizory.

Jak se točí ve 3D

S nasazenou 3D předsádkou přicházejí určitá omezení. Z logických důvodů je zablokovaná transfokace (Zoom) i některé doplňkové funkce včetně pomocné mřížky nebo makra.
Zároveň se změní minimální ohnisková vzdálenost výsledné sestavy objektivů a tak musíte být od natáčených předmětů trochu dál než se samotnou 3D kamerou.
Panasonic HDC-HS750Panasonic HDC-HS750
Nepříjemným efektem je také snížení světelnosti sestavy objektivů, takže v šeru a při slabém umělém osvětlení kamera poskytuje poměrně horší výsledky.
Ale jinak vše funguje jako u běžného 2D natáčení, jen si musíte víc hlídat horizont, co nejvíc eliminovat otřesy kamery a důsledně rozumně švenkovat. Na zbrklé pohyby kamera upozorní varovným nápisem na displeji.

Jak se 3D edituje

Panasonic dodává ke kameře jednoduchý střihový prográmek HD Writer, který je však na náš vkus až příliš jednoduchý. Na přidání hudby nebo ořezy obrazu musíte zapomenout.
Panasonic HDC-HS750 SW
Prostředí softwaru HD Writer - jednoduché, příliš jednoduché ...
Dobrou zprávou je, že side-by-side obraz můžete editovat i v běžné softwarové střižně jako Pinnacle Video Studio nebo Adobe Premiere. Pak ale musíte video konvertovat do formátu, se kterým si televizor skutečně poradí, úspěšní jsme byli prakticky jen u DivX. Námi vytvořený kontejner MKV s H.264 i MPEG2 soubor pokusný plazmový televizor TX-P50VT20 sveřepě ignoroval. Ke stažení tedy nabízíme DivX HD v rozlišení 1080i, se kterým si televizory bez potíží poradily (vyzkoušeno na plazmě Panasonic a LED LCD Samsung).
Pozitivní je, že prakticky všichni významní výrobci softwarových střižen do nových verzí integrují pokročilejší práci s 3D obrazem.

Jak výsledek vypadá ... ve 3D

Na výsledek se můžete podívat sami. V barevném anaglyfu (anaglyphu)spíš informativně, ale stačí k tomu běžné barevné "papírové" brýle. S Divx side-by-side souborů, které nabízíme ke stažení, si 3D vychutnáte ve vysokém rozlišení. K tomu ale už potřebujete 3D televizor či speciální počítačové vybavení.
Pozitivně hodnotíme výrazný 3D efekt, který lze s kamerou docílit. Velký vliv na to má kompozice záběru. Výrazné rozdíly mezi objekty v popředí a pozadí, podhled z výšky ubíhající silnice - takové záběry jsou opravdu poutavé. Jakmile jsou objekty blíž k sobě a kameraman je od nich vzdálen dál než pět metrů, 3D efekt prakticky zanikne.
Díky fixním "sklům" v předsádce nemůžete s hloubkou 3D efektu nijak pracovat. Vše musíte plánovat při kompozici záběrů.

Na velké obrazovce je znát nižší rozlišení obrazu (v podstatě poloviční horizontální rozlišení, díky černým rámečkům ještě o něco menší). Chvění a třes kamery se navíc rychle podepíší na sníženém komfortu diváků, někteří kolegové po minutě odcházeli se slovy "promiň, je mi blbě". Jiní byli relativně spokojení. Sledování 3D je stále do jisté míry subjektivní záležitost.

Suma sumárum: velmi dobrá první vlaštovka

Koupí HDC-HS750 získáte výbornou 2D kameru, 14 MPix fotoaparát s vestavěným bleskem a zajímavou možnost, jak nakrmit svoji 3D televizi. Na opravdového plnohodnotného 3D nástupce 2D kamery si však ještě musíme počkat.

Zdroj: http://technet.idnes.cz/podivejte-se-co-umi-nejlevnejsi-3d-kamera-natocili-jsme-3d-hit-volby-105-/tec_video.asp?c=A101019_164814_tec_video_kuz