Prosadí se 3D televize? Půjde sledovat 3D obraz bez brýlí? Nebo tato technologie v dohledné době nebude schopna vytvořit realistický 3D obraz, a tak bude mít podobný osud jako třeba MiniDisc. A už jste slyšeli o 4D filmu? Ne?
3D obraz bez brýlí
2010 CES
Jak demonstroval největší veletrh spotřební elektroniky 2010 CES, který se konal před dvěma týdny v Las Vegas, jsou 3D televize, respektive 3D obraz, jednoznačným trendem. Také je zřejmé, že klíčoví hráči na poli výroby televizí upírají své naděje na zvýšení tržeb právě k této technologii. Ten, kdo bude schopen uvést na trh televizi (bude to ještě vůbec televize?), která bude umět vytvořit 3D realitu odpovídající skutečnosti a navíc ji uvidíme pouhým okem, tedy bez brýlí, tak může vlastnit pověstný Svatý grál.Překvapivě první produkty s 3D obrazem, které umožňovaly sledovat bez brýlí, byly představeny už v roce 2008. Více si můžete přečíst zde. Ale velký rozruch tenkrát nezpůsobily. Až nástup kin typu IMAX, které začaly uvádět první a spíše populárně naučné 3D filmy po celém světě, vzbudil zájem Holywoodu - a tím nastartoval "horečku" 3D obrazu.
Výlet do minulosti
Já osobně jsem viděl první 3D film v roce 1990 v Disneylandu. Byl to film Kapitán EO, který režíroval famózní Francis Ford Coppola, hlavní hvězdou byl Michael Jackson a producentem nikdo jiný než George Lucas. Za filmem ale stojí celá řada dalších velkých jmen. Je až neuvěřitelné, jací to byli vizionáři, když tento film natočili. Stál 30 milionů dolarů a na svoji dobu byl nejdražším filmem všech dob - vztaženo na jednu minutu filmu, která přišla na 1,76 milionu dolarů.
Tento film byl dokonce označen 4D, kde čtvrtá dimenze znamená synchonizované efekty, jako jsou lasery, kouřové efekty a podobně. Film měl premiéru již před 24(!) lety - v roce 1984 v tématickém parku Epcot ve Walt Disney World Resort a následně se rozšířil do ostatních Disneylandů, kde se promítal 12 let.
Osobně musím říci, že můj dojem z filmu - i díky 4D efektu - byl mnohem silnější, než když jsem nedávno viděl Avatara ve 3D.
Díky již zmiňované horečce po 3D a smrti Michaela Jacksona se tento film do Disneylandu vrátí letos v únoru. Jedete-li do Spojených států, neváhejte! Opravdu to stojí za to.
Výlet do minulosti ještě jednou
Starší čtenáři si možná vzpomenou na pořad pořad TutiFruti na OK3, který se vysílal krátce po revoluci a který díky 3D systému Nuoptix s pomocí 3D brýlí vytvářel 3D efekt. Základní podmínkou tohoto systému bylo, že obraz musel být stále v pohybu. U statického obrazu 3D dojem zmizel. Jo, a 3D papírové brýle byly v příloze časopisu "abc".Jak to vlastně bez brýlí funguje?
3D obrazu bez brýlí se říká autostereoskopický, oproti 3D obrazu s brýlemi, kterému se říká stereoskopický. Jedna z možností, jak autostereoskopického obrazu docílit, je taková, že místo toho, abyste měli "něco" na hlavě vy, dá se "něco" na zobrazovací jednotku. Tím něčím je speciální čočka, která zajistí, že každé oko vidí ten správný obraz, jejichž složením v mozku se vytvoří dojem 3D. Zásadní omezení je v tom, že tohoto efektu se dosáhne v podstatě jen na jednom místě. Proto se jeví, že by toto řešení mohlo najít komerční využití u počítačových her, kdy hráč má své oči na víceméně jednom místě.
Je potřeba podotknout, že - podobně jak u systému Nuoptix - je potřeba pro dosažení 3D vjemu, aby byl obraz stále v pohybu.
Jde tedy vytvořit 3D obraz bez "přídavného hardware"?
Omezení z předchozího odstavce se dá vyloučit například technologií WOWvx, kterou vyvíjí společnost PHILIPS. Její princip je zdánlivě jednoduchý - asi všichni známe "animované" pohlednice, které, když jsme před sebou naklápěli, měnily obraz, a tak vytvářely dojem pohybu. Snad nejznámější byla mrkací panenka. Trik byl v tom, že pohlednice na svém povrchu obsahovala plošky, které byly natočeny různým směrem.Přesně tak "jednoduše" dosahuje technologie WOWvx dojmu 3D obrazu. WOWvx používá 3D formát 2D-plus-depth nebo zkráceně 2D+Z. Princip tohoto formátu je ten, že každý 2D snímek je doplněn o osmibitovou prostorovou mapu stupňů šedi, která indikuje pro každý bod, zda má být - a v jaké vzdálenosti - zobrazen před plochou displeje (bílá) nebo za plochou displeje (černá). Díky 256 odstínům šedi se dá vytvořit poměrně věrohodný 3D obraz. I když pro některé kritiky této technologie ani 256 úrovní nestačí.
Další výhodou této technologie je, že nevyžaduje zásadní zvýšení šířky vysílacího pásma. Na rozdíl např. od řešení, které je popsané v následujícím odstavci. Komprimovaná složka stupňů šedi zvyšuje šířku pásma o 5 až 20%, takže se dá využít stávající vysílací infrastruktura.
Obraz televize používající technologii WOWvx je vytvořen malými čočkami. Tyto čočky, na základě výše uvedené prostorovémapy, posílají světlo různými směry. Tím dochází k tomu, podobně jako u "animované" pohlednice, že každé oko vidí jiný obraz a po jejich složení dojde k 3D vjemu. Systém je dále vybaven velmi pokročilým systémem, který sleduje přesnou polohu diváků, a tak čočky posílají světlo tím správným směrem. Tím se dosahuje i toho, že 3D obraz může sledovat více diváků současně z různých úhlů.
Philips už produkty na bázi technologie WOWvx prodává pro průmyslové použití například v reklamním odvětví. Na stránkách Philips 3D Solutions naleznete podrobné informace.
Prohlédněte si také video u tohoto článku.
Nepomůže "jen" Ultra-Digital HD rozlišení?
Full HD (1920 x 1080 bodů), někdy také označováno jako 2K, se začíná více a více používat - Blue-ray, digitální kina, Full HD televizní kanály, televize a projektory… Koncem minulého roku jsem měl možnost osobně vyzkoušet 4K televizi 4096 x 2160 bodů. Ta má více než 4 x vyšší rozlišení než 2K - nenechme se zmýlit, že by měla jen dvojnásobné rozlišení oproti 2K - rozlišení obrazu se počítá ve dvou rozměrech. Musím přiznat, že u některých scén, díky vysokému rozlišení, jsme měli pocit prostorového vjemu.Velmi zajímavý pokus byl uskutečněn v ulicích Tokia. Na jednom z náměstí byla instalována 8K projekce (7 680 x 4 320), což představuje 33 megapixel obrazové rozlišení. Toto rozlišení se označuje UHDV. Ulicemi Tokia pak jezdilo auto vybavené speciální 8K kamerou. Výsledný obraz byl veřejnosti promítán na této 8K projekci. Vjem byl tak realistický, že diváci měli pocit, že sedí v autě. A co víc, vjem byl tak přesvědčivý, že několik lidí se dokonce pozvracelo, protože jejich tělo mělo pocit, že opravdu jedou v autě, a tak instinktivně reagovalo na odstředivé a setrvačné síly, které normálně na tělo při jízdě v autě působí, ale oni stáli v klidu na ulici.
Tento obrázek názorně ukazuje poměry mezi jednotlivými rozlišeními obrazu
V roce 2008 byl digitalizován první film z 65mm filmového záznamu do rozlišení 8K. Jednalo se o světoznámý kultovní film BARAKA. Digitalizaci provedly laboratoře FotoKem a výsledkem byl soubor, který přesáhl velikost: 30 TB = 32 985 348 833 280 B.Jeho sledování na 8K televizi je naprosto unikátním zážitkem.
Podle CNET pan Suetsugi ze společnosti Panasonic uznává, že pro realistický 3D obraz bude potřeba 50 x vyšší rozlišení, než jsme byli doposud zvyklí, což představuje minimálně 10 let vývoje. Jeho slova potvrzuje pan Taesoo Park, hlavní vývojový inženýr u společnosti LG.Jedním z největších omezení je šířka pásma.
Jinak parametry UHDV jsou ohromující:
- Rozlišení 7 680 x 4,320 bodů
- Barevnou hloubku 10 bitů na kanál
- Snímkovací frekvence je progresivní, 60 snímků/s
- Audio kanálů 22.2
- 9 nad výši uší
- 10 ve výši uší
- 3 pod výši uší 2 pro basové efekty
- šířka pásma Ka-band – 600 MHz, 500-6600 Mbit/s
"Killer application"
A co může být tou "killer application" pro rozšíření 3D televizí? A co třeba porno?Souběžně s CES probíhal také veletrh AEE (AVN Adult Entertainment Expo), na kterém kalifornská společnost Bad Girls in 3D představila veřejnosti fantastický "bundle":
- 60 palcovou televizi Mitsubishi WD-60735 DLP HDTV
- multimediální počítač M350 Mini-ITX s plnou HD podporou
- dva páry 3D brýlí M350 Mini-ITX
(Proč asi dva páry? To jako kdybyste jedny ztratili :-)
- 3D přehrávací software s podporou DRM
A cena? Lidových $3 999. No nekupte to!