24. února 2011

3D objektiv Panasonic LUMIX G 12,5 mm f12

První objektiv na světě pro vstup do profesionální 3D fotografie

Jedině 3D fotografie vám připomene neopakovatelné okamžiky tak, jako byste je prožívali znovu.
Stylová řada  FS37 - FS35
Společnost Panasonic stojí v čele 3D vývoje. Jako první představila 3D televizory a nyní uvádí na český trh první výměnný 3D objektiv na světě – Panasonic LUMIX G 12,5 mm f12, který je určen pro systém LUMIX G Micro a je kompatibilní se systémem Micro 4/3. Nadšení začátečníci i pokročilí fotografové nyní mohou uplatnit své vlastní tvůrčí schopnosti a objevovat dosud neprobádané hloubky 3D fotografie.

Panasonic LUMIX G 12,5 mm f12 (H-FT012) je prvním objektivem svého druhu na světě. Při přepočtu na klasický film nabízí objektiv úhel záběru odpovídající 65 mm. Uvnitř objektivu se nacházejí dvě optické soustavy – levá a pravá, výslednou dvojici záběrů zpracovává 3D obrazový procesor. Díky speciální konstrukci obrazového procesoru i samotného objektivu se u 3D objektivu podařilo dosáhnout velmi kompaktního provedení a příznivé hmotnosti.

Prostorové fotografování s výměnnými objektivy bylo možné už dříve, avšak vyžadovalo panoramatický systém nebo kombinaci dvou snímačů a dvou objektivů. Nevýhodou předchozích systémů byla nutnost použít speciální 3D fotoaparát nebo kameru, ale také například problémy při natáčení pohybujících se objektů. Nový výměnný 3D objektiv Panasonic umožňuje trojrozměrné fotografování či natáčení s mnohem snadnějším ovládáním, navíc k němu nepotřebujeme speciální 3D fotoaparát. Na pořízených záběrech není patrné žádné zkreslení ani časová prodleva mezi levým a pravým obrazem, a to ani v případě objektů v rychlém pohybu. 3D fotografie či záznamy působí na 3D televizních obrazovkách zcela přirozeně dokonce i při fotografování z velké blízkosti.

Zdroj: http://www.panasonic.cz/

23. února 2011

3D televizor bez brýlí



Malý 20“ 3D televizor, u kterého pro sledování prostorového 3D obrazu nepotřebujete brýle, japonská Toshiba představila již v průběhu tohoto roku a dokonce si ho v Japonsku můžete i pořídit.
 
 
 
Jedná se ale spíše o zajímavost. Větší modely pro domácí použití jsou ve stádiu prototypů, a tak se můžeme spíše podívat, kam současné technologie směřují.
 
Zatímco u malých displejů do velikosti 3,5“, kterými se osazují 3D kamery, se můžeme setkat běžně s modely, které nevyžadují 3D brýle, u televizorů se míchají tři technologie. Aktivní (běžná u současných 3D televizorů), pasivní (nově předvedla například LG) a „bezbrýlová“.
 
Aby však 3D televizor poskytoval kvalitní 3D obraz bez brýlí, je nutné, aby měl ještě vyšší rozlišení. Toshiba ukázala 65“ LCD 3D televizor, který disponuje rozlišením 3840 x 2160 bodů, tudíž pro každé oko je k dispozici plné Full HD rozlišení. Nutno dodat, že tento 3D displej v běžném prodeji určitě letos nebude.
 

Televizory 3D od společnosti Sony

V rámci snahy o zpřístupnění vzrušující zábavy ve 3D všem svým současným i potenciálním zákazníkům společnost Sony oznámila uvedení řady 3D televizorů HX800, která nabídne 3D technologii za příznivou cenu a bezpochyby se stane příkladem pro ostatní firmy. Pilotní model HX800 během několika týdnů následovaly další typy 3D televizorů značky Sony.
Všechny 3D televizory Sony Bravia obsahují pochopitelně nejnovější 3D technologie, jejichž základem je nejnovější 200Hz technologie, která umožní divákům sledovat 3D obsah v plném HD rozlišení 1080p. O další zdokonalení HD obrazu ve 3D se stará „High Speed Precision2“, „LED Boost3“ a „Simulated 3D4“, trojice unikátních technologií od Sony navržených pro ještě ostřejší a jasnější obraz umocňující silnější divácké zážitky.

Cenově dostupné 3D brýle a vysílač

3D brýle od Sony využívající technologii aktivní závěrky jsou navrženy tak, aby umožňovaly pohodlné a dlouhodobé používání: mají pružné a nastavitelné bočnice a přední nosník a výběr z několika barev, aby si každý mohl dopřát stylové a pohodlné nošení dní podle svého výběru a vkusu. Pro lidi s menším obličejem nebo například pro děti se hodí menší růžové a modré brýle. Díky výdrži baterie přibližně 100 hodin a funkci automatického vypínání zajistí 3D brýle Sony dostatečně dlouhé sledování trojrozměrného obsahu.
Zatímco u některých 3D televizorů Sony bude po omezenou dobu nabídka 3D brýlí a vestavěného vysílače zdarma, pro ostatní bude k novému modelu HX800 k dispozici speciální balíček 3D doplňků (dvoje 3D brýle a 3D vysílač).

Vychutnejte si televizor 3D v kvalitě Full HD

Televizor 3D od společnosti Sony vám umožní vychutnat si kvalitní obraz 3D v plném vysokém rozlišení 1080p. Televizor BRAVIA 3D využívá technologii Active Shutter, takže do brýlí 3D přenáší čistý a dokonale ostrý obraz ve 3D.

Když se podíváte na jiné druhy televizorů 3D, využívající polarizovaná skla nebo vůbec bez skel, všimnete si výrazných rozdílů v kvalitě obrazu. S televizorem 3D od společnosti Sony máte jistotu, že si můžete vychutnat neustále rostoucí nabídku her, filmů, sportu a televizních programů ve 3D a kvalitě Full HD.





Technologie LED Boost televizorů BRAVIA 3D zajišťuje jasný obraz 3D

Získejte jasný obraz při jakémkoli světle

Když si nasadíte brýle 3D a používáte některé televizní technologie (například plazmovou televizi), musíte k dosažení jasného televizního obrazu zhasnout světla nebo zatáhnout závěsy. U televizorů BRAVIA 3D je ale pro vás na základě zvýšeného podsvícení LED jas obrazu optimalizován. Televizory BRAVIA 3D můžete sledovat při jakémkoli světle (dokonce i když venku svítí slunce) a stále si můžete vychutnat živý obraz ve 3D.





Televizory 3D od společnosti Sony vytváří plynulou akci ve 3D

Vychutnejte si plynulou akci ve 3D

Televizory BRAVIA 3D využívají technologii High Speed Precision a zobrazují různé obrazy z televizoru v brýlích 3D s technologií Active Shutter nejprve levému a pak pravému oku. Každé sklo brýlí je vyplněno tekutými krystaly, které se na zlomek sekundy zavřou, takže daný obraz v kvalitě Full HD vidí v každém okamžiku jenom jedno oko.

Brýle s technologií Active Shutter zajistí, že ve filmech a hrách uvidíte plynulou akci ve 3D. Na rozdíl od jiných technologií televizorů 3D nedochází ke vzniku vícenásobných obrazů nebo zdvojování.





Na televizorech BRAVIA 3D můžete obrazy 3D sledovat ze širokého úhlu

Sledujte televizor z širokého úhlu

Televizory BRAVIA 3D využívají k odesílání obrazů do brýlí s technologií Active Shutter infračervený vysílač. Silný infračervený signál televizoru 3D od společnosti Sony se projevuje v tom, že se můžete dívat z širokého pozorovacího úhlu kdekoli v místnosti. Můžete se ponořit do akce ve 3D, a přitom se nemusíte přetahovat o to, kdo bude sedět přímo před televizorem nebo se tisknout do hloučku.





V brýlích 3D společnosti Sony vás bude blikání světel rušit minimálně

Pohodlné sledování brýlemi 3D

Brýle s technologií Active Shutter od společnosti Sony se vyznačují uzavřeným stylem bránícím pronikání okolního světla. S menším množstvím proniknutého světla se můžete do 3D více ponořit a na rozdíl od jiných druhů brýlí 3D vás neruší blikající světla nebo lampičky.

Konstrukce našich brýlí také bere ohled na vaše pohodlí. Brýle mají flexibilní náušníky a nastavitelné nožičky. Pokud pro sebe nebo své děti potřebujete brýle v menších velikostech, nabízíme rovněž menší brýle v růžové nebo modré.

Zdroj: http://www.jaknakupovattelevizi.cz/clanky/sony-3d-tv/ a www.sony.cz

3DJournalDX: Software pro převod z 2D do 3D

Software 3DJournalDX umožňuje vytvářet 3D obrazy - z běžných 2D obrazů či fotografií. Na následujících řádcích se dočtete, jak jej lze snadno použít a jaké možnosti nabízí. Řeč bude nejen o základních funkcích, ale nabídneme vám i nějaké tipy a triky.

   (Tip: Pokud už fotografujete nebo filmujete ve 3D, pak se vám nejspíš bude hodit i program 3DJournal.)
  
   A nebudeme zde zdržovat dlouhými úvody, takže pojďme hned na věc.
  
Vytvoření základního 3D obrazu (stereoskopického obrazu)
   Vyberte si jakýkoli obrázek či fotografii, které chcete převést do 3D. Nahrajte ji do programu 3DJournalDX stiskem tlačítka vpravo nahoře. Program 3DJournal poté sám vytvoří základní (prázdnou, černou) 3D masku, kterou zobrazí rovněž vpravo.  Nahoře výřez z originální 2D fotografie, dole detail 3D – všimněte si, jak je muž při použití brýlí viditelně daleko před pozadím Tlačítkem Vytvořit 3D obraz vytvoříte základní 3D obraz. Po nasazení 3D brýlí byste ho měli vidět jako obraz lehce posunutý za plochu displeje počítače. Na 3D obraze jsou patrné „barevné duchy“, které očím s brýlemi umožňují vnímat prostorový obraz. (Místo všech zmiňovaných tlačítek lze použít i příslušné položky v menu.)
  
Naučte se snadno pracovat s 3DJournalDX
   Běžný plochý (2D) obraz je do 3D převáděn prostřednictvím takzvané 3D masky. S její pomocí můžete většinou snadno a rychle počítači říci, jak má výsledný 3D obraz vypadat. Úvodní 3D maska je černá. Vyzkoušejte si práci s maskou:
   1) Vedle tlačítka Otevřít 3D masku klikněte na tlačítko s černým okem. (Předpokládáme, že jste už nahráli svou 2D fotografii a nechali vytvořit 3D obraz.) Místo 3D obrazu se ukáže pouze černá maska. (Pokud byste tlačítko stiskli znovu, zase by se ukázal 3D obraz.)
   2) Pod tlačítkem Vytvořit 3D obraz je řada tlačítek s nástroji. Klikněte například na tlačítko vlevo - s obrazem čáry - a pak klikněte do hlavního okna, ve kterém se nyní zobrazuje černá maska. Ukáže se bílý bod. Posuňte myš a znovu klikněte. Právě jste nakreslili čáru. Posuňte myš, klikněte. Takto můžete z čar nakreslit i složité obrazce.
   Pozor: Čáry se mohou zobrazit jako přerušované i přesto, že ve skutečnosti přerušené nejsou. Je tomu tak kvůli zmenšení masky na velikost obrazovky.
   3) Vytvořte z čar uzavřený obrazec, například čtverec. Klikněte na nástroj vedle nástroje čáry - konev s barvou. Klikněte do čtverce. Bude vybarven. Pozor: Pokud by některá z čar čtverce nebyla dotažena, barva by "protekla" i do jeho okolí.
   4) Stisknete-li tlačítko se štětcem, můžete kreslit jednotlivé body a dělat drobné opravy 3D masky.
   5) Pokud uděláte při kreslení chybu, šipkou vlevo vrátíte poslední krok. Pokud zjistíte, že jste jej vrátit nechtěli, šipkou vpravo vrácení zrušíte. Takto lze vrátit až pět posledních kroků.
   6) Pod tlačítky s nástroji můžete volit barvu (šipkami nebo táhlem). Nejsvětlejší je bílá - číslo 255, nejtmavší černá - číslo 0. Pokud chcete zvolit barvu, která je již někde v masce použita, můžete také kliknout na tlačítko s pipetou a na odpovídající místo masky.
  
Vytvoření skutečného 3D obrazu
   Na základním 3D obrazu jsou všechny jeho části posunuty lehce za rovinu monitoru počítače. Nyní je třeba ta místa na obrázku, která jsou blíže k vám, předsunout dopředu. To lze snadno provést tak, že uvedená místa vyznačíte na 3D masce světlejší barvou. Čím světlejší barva, tím blíže k vám dané místo Převod z 2D do 3D v programu 3DJournalDX na 3D obraze bude.
   Příklad: Představte si obraz, na kterém stojí člověk, kus za ním stojí automobil a v pozadí je stěna domu. Jak nyní vše převést do 3D:
   1) Tlačítkem s barevným okem (vedle tlačítka Otevřít 3D masku) nastavte, aby se zobrazoval pouze 2D obraz.
   n2) Nástrojem "čára" bílou barvou obtáhněte člověka v popředí. Vybarvěte ho.
   Pozor: Při kreslení na obrázek se nezobrazují žádné změny (můžete je ale ve zmenšené podobě pozorovat vpravo v okénku masky). Je tomu tak proto, že máte nyní zapnuto pouze zobrazení původního obrázku. Změny se ale do masky samozřejmě zaznamenávají.
   3) Nastavte trochu tmavší barvu (například 200). Nástrojem čára obtáhněte automobil. Vybarvěte ho.
   4) Tlačítkem s barevným okem přepněte zpět do 3D zobrazení a podívejte se, jak jsou nyní člověk, automobil a zeď v různé vzdálenosti od vás.
   Tip: Pro plastické 3D zobrazení detailů je vhodné různě obarvit různé části objektů. Například vystupující břicho a nos světlejší barvou, ruku za zády tmavší barvou.
  
Ukládání
   Nakonec 3D obraz uložte. Uložit jej můžete buď celý, nebo jen označený výřez. Před uložením lze rovněž změnit velikost obrazu. O tom však dále. Formát, v jakém se obrázek uloží (bmp, jpg, png, jps, pns), zvolíte v okně při ukládání. Pro speciální stereoskopické obrazy jps a pns jsou levý a pravý obraz uloženy vedle sebe křížem (pravý vlevo, levý vpravo). U ostatních formátů je použito zvolené barevné kódování 3D obrazu.
   Uložit můžete i 3D masku. Pro některé graficky náročné úpravy 3D masky může být vhodné upravit ji v pokročilém grafickém editoru. Poté ji znovu můžete nahrát do programu 3DJournalDX.
  
Rozšířené funkce (tlačítko Extra)
   Tlačítkem Extra můžete vyvolat rozšířené funkce programu 3DJournalDX. Zde lze:
   1) Nastavit barevné kódování obrazu - standardní je anaglyph pro čerevné/modrozelené brýle, ale lze kódovat například i pro modrožluté brýle a jiné.
   2) Nastavit kvalitu ukládaného jpg obrazu. Doporučujeme volit vyšší kvalitu, která umožňuje lepší 3D efekt.
   3) Uložit aktuální nastavení. Ukládá se kvalita jpg, způsob kódování 3D, případný ořez či změna velikosti apod.
  
Rozšířené funkce 2 (tlačítko X2)
   Tlačítkem X2 můžete otevřít panel rozšířených nástrojů programu 3DJournalDX. Zde lze:
   1) Nastavit změnu velikosti obrazu při ukládání.
   2) Nastavit tloušťku štětce (i pro kreslení čar).
   3) Nastavit výplň (pro konev s barvou) - lze zvolit druhou barvu pro barevný přechod, natočení tohoto přechodu, variantu přechodu. Barevný přechod je užitečný tehdy, když je na obrázku plocha, která se přibližuje k uživateli. Například moře, které by mělo být (na masce) vzadu černé (je daleko) a vpředu bílé (je blízko).
   4) Omezit počet barev pro výraznější 3D efekt, případně nechat program vytvořit obraz se živějšími barvami (vhodné především u některých venkovních fotografií a kódování Anaglyph).
   5) 3D efekt: Posuvníkem intenzity lze nastavit, jak silný bude rozdíl v umístění objektů vpředu a vzadu. Posuvníkem posunu lze obrazem posouvat před a za plochu monitoru. Pro posun 255 bude celý obraz za obrazovkou a na ní (bezpečné řešení), pro 0 před obrazovkou a na ní (nedoporučujeme).
   6) 3D korekce: Pokud při kreslení masky netrefíte přesně hrany objektu, můžete pomocí zvýšení 3D korekce zlepšit kvalitu 3D obrazu bez toho, abyste upravovali masku. Při větších nepřesnostech však doporučujeme úpravy masky (štětcem).
  
Oříznutí obrázku
   Tlačítkem s nůžkami zapnete režim volby ořezu. Klikněte myší do obrázku poprvé pro volbu levého horního rohu oříznutého obrazu, podruhé pro volbu jeho pravého dolního rohu.
  
Lupa
   Tlačítkem s lupou můžete zvětšit zobrazený 3D obraz na plnou velikost a přesně tak vytvořit 3D masku či zkontrolovat výsledný 3D obraz. Ve zvětšeném obraze se můžete posouvat pravým tlačítkem myši.
  
Tipy a triky
   1) Pokud při ořezávání obrazu použijete dvojklik, zobrazí se vám pomocné lišty pro určení ořezu.
   2) Pro objekty v popředí, které mají tvar koule (například míč), je vhodné použít kruhovou grad. výplň. I v tomto případě je nejdříve nutné objekt ohraničit čarami.
  
Další informace
   Pokud potřebujete program 3DJournalDX použít na počítači s menším displejem (např. na netbooku), může být užitečné změnit velikost ovládacích prvků volbou menu Extra-Velikost displeje.

Zdroj: http://www.3djournal.com/002/artic57.php

Převod snímku z 2D do 3D v Corel PhotoPaint

Rastrový obrázek otevřete v programu Corel PhotoPaint. Nastavte EDITACE BAREVNÝCH SLOŽEK - KOMPLETNÍ NÁHLED - RGB KANÁLY. Vyberte červený kanál (R) a v menu EFFECTS - DISTOR - OFFSET posuňte jeho souřadnice (např. X o -5 a Y o -10 px). 3D vjem získáte po nasazení 3D brýlí (modro/zeleno-červených).
V případě potřeby je možné část obrázku znovu zploštit pomocí UNDO BRUSH TOOLS, aby vynikly objekty v popředí. Ty je možné vytáhnout pomocí výběru a posunem souřadnic pouze pro výběr.
Podobné úpravy je možné provádět i v jiných programech. Některé mají funkci 3D implementovanou na jedno kliknutí.

Editace snímků – tvořte a buďte kreativní

Úprava fotek nemusí být složitá. Profesionalní nástroje
a snadné ovládání vhodné i pro začátečníky – takové je
Zoner Photo Studio.

Kreativní nástroje

Kreativní nástroje

Vytvořit působivé Panorama, HDR nebo 3D fotografii, zvládně každý. Stačí běžný fotoaparát – žádné speciální nástroje, žádný stativ.
Nový nástroj na skládání multiexpozic odstraní rušivé turisty na fotkách, nebo vám umožní rozfázovat pohyb sportovce.



RAW modul

Zpracování formátu RAW v Zoner Photo Studiu je snadné a rychlé. Úpravy zařadíte do fronty a zpracujete až nebudete výkon PC potřebovat.
Zvolte ořez, upravte expozici a barvy, zvýrazněte stíny nebo světla pomocí HDR. Aplikujte na všechny fotografie a jste hotovi!

RAW modul
Hromadné úpravy



Hromadné úpravy

V Zoner Photo Studiu rychle upravíte všechny fotky naráz. Získáte tak více času na to důležité – focení, přátele a rodinu.
TIP: zautomatizujte si nejčastější operace na jedno kliknutí. Hromadný filtr za vás provede celou posloupnost úprav.


Vylepšení expozice

Celá řada nástrojů k projasnění stínů a úpravě expozice umožní dosáhnout dokonalých fotografií začínajícím i náročným fotografům.
Jedním kliknutím proveďte Automatické vylepšení nebo použijte Úrovně a Křivky. Zkušenější ocení práci s editační vrstvou.

Vylepšení expozice
Barevné efekty


Barevné efekty

Opravte barevnost snímku nebo popusťte uzdu kreativitě. Jednoduchá úprava barev dodá vašim fotkám tu správnou atmosféru.
Kvalitní černobílou fotografii vytvoříte mícháním kanálů a piluzi staré fotografie dokončíte tónováním a ppřidáním zrna.



Odstranění vad a retuš

Ne vždy se vyhnete všem nedostatkům na fotkách. Naštěstí je se Zoner Photo Studiem snadno a intuitivně opravíte.
Upravte kompozici, srovnejte nakloněný horizont, odstraňte červené oči a vyretušujte vady pleti.

Odstranění vad a retuš
Lokální úpravy

Lokální úpravy

Zvýrazněte oblohu, rozostřete nebo odbarvěte pozadí fotografie – Zoner Photo Studio vám poskytne správné nástroje.
Pro precizní výběr je zde celá paleta výběrových a maskovacích nástrojů od magické hůlky po výběrový štětec.

Zdroj:  http://www.zoner.cz/photo-studio/editace.aspx

Přejděte z 2D do 3D reality stiskem tlačítka

Samsung přichází s technologií, díky níž snadno převedete z 2D do 3D reality jakýkoliv film, sportovní přenos, video nebo dokonce fotografie z dovolené.

Společnost Samsung Electronics představila svou novou technologii konverze obrazu z 2D do 3D u svých 3D televizorů (LED TV, LCD TV a plazma TV). Díky této technologii zákazník nemusí čekat, než se trh přizpůsobí 3D vysílání, a může si hned převést do 3D oblíbený film, seriál, sportovní přenos - pouhým stisknutím tlačítka na dálkovém ovládači.
Zdrojem tak může být např. televizní vysílání pozemní nebo satelitní, video z DVD nebo Blu-ray přehrávače či DivX video z USB flash paměti. Samsung je celosvětově první firmou, která tuto technologii konverze obrazu z 2D do 3D u standardních komerčně nabízených modelů nabízí.
Převod obrazu ze 2D do 3D je zajištěn pomocí složitého 10ti stupňového algoritmu. V první fázi dochází k předběžnému zpracování obrazu, následně k získání hloubkových dat z 2D obrazu, zpracování dat a nakonec vytvoření plastického obrazu. To vše se díky vysocevýkonnému čipu odehrává v reálném čase.
Tuto technologii zatím podporují televizory Samsung 3D LED TV UE40C8000 (doporučená cena 49 990 Kč včetně DPH), Samsung 3D LCD TV LE40C750 (doporučená cena 34 990 Kč včetně DPH) a Samsung 3D plazma TV PS50C7000 (doporučená cena 44 990 Kč včetně DPH.