20. května 2011

Pasivní 3D televizory nastupují


 
V letošním roce se o aktivním 3D mluví nejvíce v souvislosti se zdravotním zatížením, spousta diskusí se pro změnu vede o 3D pasivním. Aby ne – výsledky jsou opravdu zajímavé, výrobků na českém trhu už několik, takže se pojďme podívat, co je vlastně k dispozici, resp. někdy v červnu, v červenci k dispozici bude. Zatím k nám totiž dorazily jen ojedinělé kousky.
Rozdílů mezi aktivním a pasivním 3D je několik. Tak především:
– pasivní 3D je konstrukčně jednodušší, takže by mělo být levnější, což se zatím moc nepotvrzuje
– pasivní 3D používá polarizační brýle, které jsou lehké, nenapájí se a také se nemusí synchronizovat s příchozím obrazovým tokem
– na druhou stranu pasivní 3D také pracuje s polovičním Full HD rozlišením (buď na šířku, nebo na výšku), protože obrazy pro levé a pravé oko jdou do brýlí současně a nikoli jako u aktivního 3D, typicky postupně za sebou
– faktem ale také je, že pokud se do aktivního 3D pouští televizní vysílání je pro něj normováno tzv. horizontální nebo vertikální 3D, což je ten samý princip 
– faktem rovněž jsou zdravotní problémy u některých jedinců v případě aktivního 3D, pokud jde o pasivní 3D, je příliš brzy cokoliv hodnotit a musíme si ještě počkat
Nepleťte si však moderní pasivní 3D s oním známým jednoduchým kouskem s papírovými brýlemi s barevným celofánem, které se před 20, 25 lety dávali k lehce erotickému pořadu Tutti Frutti, který vysílal jedna německá televize. Kdepak. Dneska je všechno jinak a hlavně – ve vysokém rozlišení. 
Někdo sice může namítnout, že 1 920 x 1 080 bodů děleno dvěma, tedy 960 x 1 080 nebo 1 920 x 540 v druhém směru, zrovna HD není. A měl by pravdu. Jenže, jak už jsem naznačil výše, i aktivní 3D při příjmu televizního vysílání není v HD. I ono totiž používá (a pro satelitní 3D vysílání je to už i normováno) poloviční, tzv. horizontální nebo vertikální 3D. Dva obrazy jdou tedy ve Full HD rámci buď nad sebou nebo vedle sebe do levého a pravého oka. Mají tedy na výšku nebo na šířku vždy poloviční rozlišení.

Jak je tomu s kompatibilitou ve 3D?
Otázka za milion zní: „je pasivní 3D kompatibilní s aktivním 3D a na druhé straně s jednoduchým anaglyfickým 3D“? S největší pravděpodobností není. Ale nemám to ověřeno a názory se různí. 
Z Philipsu mám neoficiální zprávu, že jejích pasivní televizor řady 7000 byl úspěšně vyzkoušen s 3D Blu-ray přehrávačem, tzn. že kompatibilita se sekvenčně vysílaným 3D formátem v jakém jsou produkovány 3D BD disky tu je. Tady ale také záleží na provedení samotného televizoru, protože jsou i takové, které se například u herního 3D neuplatní.
Kompatibilita mezi jednotlivými 3D systémy je zjevně ošidná věc a uvidíme, jak vše vlastně dopadne. Výrobci pro ni ale udělají maximum. Jinak by si totiž zmenšovaly trh.
Pokud jde o pasivní 3D s polarizačními brýlemi, to je zjevně jen další cestou k prostorovému, resp. abychom byli přesnější k pseudoprostorovému obrazu. 
Ostatně uvidíme, jak to bude s kompatibilitou pasivního 3D směrem k tomu nejobyčejnějšímu anaglyfickému (viz dále) 3D. Už se těším, až na některém televizoru jeden před nedávnem zakoupený film s papírovými brýlemi vyzkouším.

Jak funguje 3D
Film pro 3D se zjednodušeně řečeno vytváří dvěma kamerami (ve skutečnosti jich je více), které danou scénu zabírají z různého úhlu. Je to jako 3D kamera pro amatérské použití, která má objektiv se dvěma čočkami  a výsledkem je lehce prostorový obraz. 
Při vysílání – a to u jakéhokoli 3D systému – je nutné zajistit, aby se obraz z levé kamery (objektivu) dostal do levého oka a z pravé do pravého. 
Dřívější metoda použitá u zmiňovaného Tutti Frutti se nazývala „anaglyfická“ a byla poprvé použita už roku 1853. 
Obraz do jednotlivých očí rozřazovaly dvoubarevné brýle a efekt nebyl nijak vysoký. Ale byl, což mohou pamětníci (včetně mě) potvrdit. Ostatně filmy se pro toto 3D prodávají dodnes a můžete si je běžně koupit (nejsou nijak drahé). 
Nespornou výhodou anaglyfického systému byla možnost sledovat 3D přes zcela běžný televizor.
Dnešní moderní pasivní systém používá polarizační skla starající se o přiřazení příchozího obrazu tomu správnému oku a pochází z roku 1936. I tento systém může mít nějaké to barevné zkreslení, někdo dokonce může vidět i nižší rozlišení a další rozdíly oproti systému aktivnímu, ale sledovat ho mohou snad všichni, včetně lidí, kteří si na aktivní 3D ztěžují. Alespoň to zatím tak vypadá, ale na závěry je ještě příliš brzy.
Brýle sice mají zanedbatelnou cenu (oproti aktivním), ale vyžadován je už speciálně upravený televizor či projekční plátno. 
Díky levným brýlím, které by v případě pasivních 3D systémů pro domácnosti měly stát okolo 200, 250 Kč, je systém často využíván v kinech.
U aktivního 3D je rovněž vyžadován speciální televizor, ale protože je nutné příchozí video synchronizovat s brýlemi, které používají LCD panely, musí být napájeny. 
O synchronizaci se stará infračervený vysílač, který je ve valné většině případů zabudovaný do rámu televizoru. Pokud není, je externí.
LG: pasivně už od 24.750 Kč
Vůbec prvním masově prodávaným televizorem s moderní pasivní technologií byl LG 47LD950 (viz. úvodní foto) v provedení LCD s klasickým podsvícením trubicemi (LD920 je to samé, jen se jinak jmenuje). U nás byl k dispozici už v dubnu minulého roku, přišel na 55.999 Kč, včetně 4 kusů brýlí, a úhlopříčku měl 119 cm (47"). Měl jsem ho zapůjčen na test a musím říci, že se mi na něm líbilo snad všechno, až na cenu, pochopitelně. Tu jsem považoval za zbytečně přemrštěnou.
Nyní přichází i na český trh druhá generace výrobků LG pro pasivní 3D. Firma sice rozeslala tiskovou zprávu plnou marketingových řečiček a úzkostlivě se vyhýbala označení „pasivní“, ale použity jsou polarizační neaktivní brýle (váží pod 20 g) bez napájení, takže je to zřejmé. 
Poslední novinky LG právě přicházející i na náš trh – LW4500, LW5500, LW570S a LW650S. Jsou či postupně budou k dispozici v úhlopříčkách od 81 do 140 cm za cenu od 24.750 Kč výše.
Zakoupit si můžete televizory LW4500, LW5500, LW570S a LW650S (na snímku), vše s podsvícením LED, v cenách od 24.750 Kč a v úhlopříčkách od 81 do 140 cm. Poslední dva modely budou mít vedle DVB-T i satelitní tuner DVB-S, čehož  jsme u LG v dodávkách pro český trh svědky poprvé. 
Odpovídající bude i výbava mezi níž – podle modelu – najdete i intuitivní dálkový ovladač Magic Motion či připojení na internet prostřednictvím, sady widgetů (malých specializovaných prográmků) LG Apps. V nich najdete třeba výuku cizího jazyka, horoskop, hry, přístup na Youtube apod. Uvidíme, zda budou alespoň některé lokalizované.
Minimálně s nejvyšším modelem LW650S by pak měla přijít i věcička jménem „otevřený internet“. To znamená, že byste vedle možnosti využívat widgety mohli zapsat i libovolnou internetovou adresu. Nepotvrzené zprávy říkají, že by v něm měla být k dispozici i podpora tzv. flashových stránek, a to by bylo poprvé, kdy by jí nějaký televizor vůbec měl.

Pasivní chuťovky Philipsu od července
Na setkání ve španělské Barceloně firma odůvodňovala uvedení pasivního 3D především zdravotními aspekty. A také docela obyčejnou únavou, která se prý u některých projevuje při dlouhodobějším sledování aktivního 3D, i když žádné konkrétní výsledky průzkumů jsme se nedozvěděli. Avšak protože Philips v pasivním 3D uvedl i svou vlajkovou loď, televizor Cinema 21:9 verze Gold, říkám si, zda na tom opravdu něco nebude. Faktem ale je, že vedle něj zůstane na trhu i verze Platinum s běžným aktivním 3D. 
Výsledkem setkání bylo, že ze čtyř uvedených řad pro 3D – 7000, 8000, 9000 a Cinema – najdeme pasivní modely ve dvou. 
Jde o jeden výrobek řady Cinema 21:9 (poměr stran obrazovky) a o pět úhlopříček v řadě 7000. 
U Cinemy lze opět očekávat cenu asi kolem 100.000 Kč, protože jde o unikátní televizor, který nikde jinde nekoupíte, včetně formátu panelu. 
Všechny modely jsou LCD s podsvětlením LED umístěným v rámu (tzv. Edge LED), mají mít osvětlení pozadí televizoru zvané Ambilight, které prokazatelně snižuje únavu očí a zajišťuje při sledování televizoru v jakémkoli režimu, větší pohodu. 
Philips na rozdíl od LG už poskytl parametry (pro změnu ale ještě neznáme ceny), takže začněme nejdříve vyšším modelem…
Skvost v nabídce Philipsu pro letošní rok. Cinema 21:9 Gold využívá pasivní 3D a panel s úhlopříčkou 127 cm s poměrem stran 21:9. Je určena především pro filmové nadšence a podstavec se dá využít i k montáži na stěnu.
Cinema 21:9 Gold: formát obrazovky je unikátní (21:9), takže typicky filmy z půjčovny, DVD či Blu-ray disku nejen že lépe zachovávají svůj formát, ale navíc i podstatně lépe vyplňují panel. 
Při 127 cm (50"), kdy je televizor širší, je pochopitelně rozlišení jiné než Full HD, takže ve výsledku tu máme 2 560 x 1 080 bodů. Panel má odezvu 2 ms a při dané třídě a ceně můžeme očekávat výtečné resamplování, tedy převod z z nízkého rozlišení daného DVB-T na rozlišení vysoké, tedy HD. Odpovídající je i výbava: napojení na internet, který je v tomto případě volný (můžete zapsat libovolnou webovou adresu), což platí o všech televizorech značky, možnost využít pro připojení Wi-Fi či třeba nahrávání přes USB. Základní tunerová výbava by měla zahrnovat DVB-T a DVB-C, vše i ve verzích pro příjem MPEG-4 (AVC - H.264), tedy programů v HD. A abych nezapomněl – stejně jako u všech vyšších řad Philipsu ani zde nechybí tlačítko úplného vypnutí televizoru. Ten má pak v tomto stavu nulovou spotřebu.
Philips série 7000 nabízí pasivní 3D a osvětlení pozadí televizoru systémem Ambilight. Na snímku vidíte 42PFL7606K s úhlopříčkou 107 cm. Zabudována je kompletní tunerová výbava, včetně satelitního DVB-S/S2 (HD verze).
Řada 7000 je daleko rozmanitější. Jde o obdobně vybavené televizory střední třídy, které budou k dispozici v úhlopříčkách 81 cm (32"), 94 cm (37"), 107 cm (42"), 119 cm (47") a 140 cm (55"). Poprvé tak – nejen u Philipsu – jsme letos svědky 3D televizoru majícího v úhlopříčce pod jeden metr. 
Rozlišení obrazovek je už typické Full HD, tedy 1 920 x 1 080 bodů, panel má opět odezvu 2 ms a některé modely budou mít vedle tunerů DVB-T a DVB-C (opět je kompatibilní s UPC) i tunery pro příjem satelitního vysílání DVB-S, resp. S2 (HD, MPEG-4). Napojení na internet opět může obstarat jak zabudovaný ethernetový konektor, tak Wi-Fi, které se v tomto případě dokupuje.

„Aktivní“ zdravotní obtíže?
Mluví se o tom (žádné oficiální údaje se mi nepodařilo zjistit), že zhruba čtvrtina lidí hlásí při sledování aktivního 3D systému obtíže. Typicky bolení hlavy a mírné závratě. Já ze svého okolí vím o jediném člověku. Na sobě jsem nepozoroval nic, a to jsem strávil sledováním ukázek a filmů ve 3D mnoho hodin, několik seriálových dílů jsem také sledoval přes aktivní 2D-3D konverzi ani tady jsem na sobě nic nepozoroval.
Jak to doopravdy se zdravotními obtížemi je, vám dnes nikdo neřekne, protože je příliš brzy na dělání závěrů. Občas se podívat na 3D film – ať už na pasivním, či na aktivním 3D systému – je nejen docela příjemné, ale nikomu to neuškodí. To by musel vykazovat obtíže opravdu okamžité.
Já mám rád i moderní 3D fotografie, které dnes můžete udělat buď drahými fotoaparáty s drahým příslušenstvím, nebo už také kvalitními kompakty, například Panasonic TZ20, bez jakéhokoliv příslušenství. I tohle je budoucnost 3D a možná bude pro řadu lidí zajímavější než ta filmová. 

Text: Bohumil Herwig, Foto: archiv autora, LG, Philips

18. května 2011

LG Cinema 3D TV

Společnost LG Electronics si na letošní jaro připravila novou řadu televizorů, které představila pod souhrnným názvem Cinema 3D. LG Electronics Cinema 3D mají poskytovat 3D vjem, který uživateli nepřinese kvůli rozblikanému obrazu bolest hlavy či pálení očí. Výrobce také slibuje ostrý a jasný obraz, což by tedy ani nemusel zmiňovat, neboť o tom mluví ve spojení se svými televizory každá firma, i když v tomto případě LG mluví o certifikaci německou společností TÜV.

Pro zobrazení CINEMA 3D obrazu se používá princip polarizace. 3D brýle tak zajišťují, že do levého i pravého oka se dostává správný obraz. To je metoda, která je používána i u nejmodernějších digitálních 3D kin. Tento postup vytváření 3D obrazu přináší řadu výhod: žádné blikání, dokonale ostrý a jasný obraz, žádná bolest hlavy ani pálení očí. Brýle se navíc nemusí nikde dobíjet, prostě mají jen polarizovaná skla. Díky tomu jsou také velmi lehké, váží pouze 16 g. 3D obraz je viditelný ze širokého úhlu pohledu, na obraz je možné se dívat i ze stran. 


Kromě polarizační 3D technologie nabídnou nové televizory také prvek LG 3D Light Boost. Za tím se skrývá tenký film pokrývající obrazovku, jenž má zajistit "plně jasný" obraz a neutralizaci šedých míst, která se mohou objevit právě při zobrazování 3D obsahu. Pak je v nabídce i jinde využívaná technologie Smart TV s plochou Home Dashboard a ovladačem Magic Motion pro přístup k dodatečnému obsahu od lokálních stanic i světových poskytovatelů a také k aplikacím LG Apps (např. lekce cizího jazyka, horoskop, hry, atp.)
Shlédněte prezentaci na stránkách LG:

Rozdíl mezi LG Cinema 3D TV a běžnou 3D TV

6. května 2011

3D brýle

Zdroj: http://www.3dbryle.cz/

Princip 3D brýlí aneb jak 3D brýle fungují

Jsou dvě kategorie 3D brýlí – aktivní a pasivní. Aktivní 3D brýle jsou elektronicky propojeny s displejem, buď u počítače, nebo v helmách pro virtuální projekci apod. Jedny využívají tekutých krystalů, které zatmívají střídavě levé, nebo pravé oko synchronně s obrazem promítaným na plátno, druhé mají dva malé displeje, každý pro jedno oko a další externí monitor u nich není potřeba.
3D brýle se můžete zakoupit také na e-shopu www.3Dexpert.cz

Pasivních 3D brýlí je více druhů.

Plastové 3D brýle Lineárně polarizované brýle, brýle s kruhovou polarizací, brýle Infitec, pomocné anaglyfické brýle, ChromaDepth brýle, anachromatické anaglyfické brýle či zatmívací brýle.

Pasivní se jim říká proto, že je nelze nijak upravovat – nasadíte si je a využijete pro tu kterou metodu 3D projekce, pro niž jsou určeny.


Anaglyfické 3D brýle fungují na principu různých barevných skel v každém okuláru. I zde probíhají stále nové pokusy, jak 3D obraz co nejlépe podat a jaké barvy je nejlepší využít.

Polarizační, nebo také polarizované brýle fungují na principu, kdy každé sklo propouští obraz jen pro dané, určené oko, přičemž na plátno jsou promítány v rychlém sledu obrazy pro obě strany.

Technologie Infitec je interferenční. Filtry rozdělí viditelné barevné spektrum na šest proudů – dva v červené části, dva v zelené a dva v modré. Střídavě je každý proud použit na jedno oko. To není tak citlivé, aby rozdělení barevného pásma zpracovalo, a tím vzniká 3D obraz.

Technologie ChromaDepth pracuje na podobném principu dělení barev spektra na jednotlivé proudy. Pode použité barevné fólie pak mozek nedokáže barevnou informaci složit jinak, než ve stereoskopickém efektu.

Stereoskopické brýle
A konečně zatmívací (shutter) brýle. Jedná se o známý stereoskopický efekt, kdy se střídavě zatmívají sklíčka tekutými krystaly a každé oko dostane obraz zvlášť. Tyto brýle obsahují dva LCD filtry, které střídavě zobrazují obraz pravému a levému oku. Nedochází tak ke ztrátě barevnosti, pouze k méně bolestivým ztrátám jasu.

Je však mít na paměti, že lidé s poruchami zraku (např. zakřivení rohovky), jednoocí, podobných systémů nemohou využít, podobně se doporučuje brýle nepoužívat příliš dlouho a často lidem s migrénou, tedy bolestmi hlavy, či s diagnostikovanou epilepsií.

Jak si vybrat 3D brýle


Pojďme se na výběr 3D televizoru podívat z trochu jiné strany. Z strany sice nezvyklé, ale důležité. Mělo by to sice větší smysl, kdyby byly 3D brýle navzájem kompatibilní, jako že nejsou, ale i tak je to kritérium veledůležité. Už jen kvůli stylu nabíjení, s čímž mají někteří potíže, a také kvůli tomu, že vám třeba nemusí rozumně sedět na nose.


Na 3D brýle je třeba dát pozor zejména tehdy, pokud používáte brýle dioptrické. Ne každé „do každých“ dobře zapadnou. Pokud máte menší děti, či jste sami trochu drobnější, možná se vám hodí i brýle menší než plné velikosti. I ty někteří výrobci nabízejí.

Co máme k dispozici?

Než-li se podíváme na nabídku jednotlivých značek, rozdělme si 3D brýle co do dobíjení na:
– dobíjené přes rozhraní USB, resp. Mini USB (třeba přímo z televizoru),
– nedobíjené a tudíž pracující s výměnnou knoflíkovou baterií.

Rozdělme si je i co do velikosti na:
– brýle pro dospělé a
– brýle dětské.
Výrobci, kteří nabízejí jen jednu velikost to obvykle řeší výměnnou středovou částí ve které brýle sedí na nose.

A uveďme si ještě jedno méně obvyklé kritérium:
– zapínají se,
– či nezapínají?

Přijde vám to jako maličkost, ale po vyzkoušení modelů všech výrobců musíme konstatovat, že brýle které se nemusejí zapínat, jsou za provozu hodně příjemné. Brýle si pak televizor automaticky zapne v případě identifikace 3D signálu nebo tehdy, když mu prostřednictvím dálkového ovladače řeknete, že o 3D signál jde (typicky při příjmu ze satelitu. Dnes je najdete pouze u Philipsu.
LG
Tato firma nabízí jako jediná dva systémy 3D: běžný aktivní u LX9500 a jinde neviděný pasivní u televizoru 47LD950. Pasivní brýle jsou velice lehké (cca 13 g), nepotřebují ani napájení ani synchronizaci a spolu se zmiňovaným televizorem dostanete rovnou 4 kusy (na snímku v provedení žluté a černé). V tomto případě také odpadají jakékoli případné zdravotní problémy, protože jde pouze o brýle polarizační s klasickými skly.
Aktivní brýle se „skly“ z tekutých krystalů použité u LX9500 dostanete s televizorem jedny, další dokoupíte za asi 2.500 Kč. Napájení obstarává akumulátor dobíjený přes USB. Jde už tedy o stejné brýle, resp. stejný 3D systém, jaké dodávají i všichni ostatní výrobci. 
Velikosti brýlí LG ani u aktivních, ani u pasivních brýlí zatím neřeší.
Panasonic
Původní brýle měly vadu v podobě příliš vybraných postranic, takže pokud vám svítilo světlo ze strany, mělo to na 3D efekt nepříjemný vliv.  Firma je v loni na podzim změnila, takže se uplatní i v letošní kolekci a vše už je v pořádku. 
Nové brýle TY-EW3D2 jsou k dispozici ve třech velikostech (S, M a L), jsou lehčí (asi 40 g) a přijdou na 3.795 Kč. Napájeny jsou dobíjecím lithium polymerovým akumulátorem, který je po zhruba dvou hodinách (přes USB) dobije na udávaných 30 hodin provozu.
Philips
Jako jediná firma nabízí Philips brýle, které se ručně nezapínají. Zapne si je v případě 3D signálu sám televizor. Na obrazovce se jen objeví hlášení, zda se má spustit 3D a abyste si brýle nasadili. Jakmile hlášení odklepnete, televizor si sám brýle napájené knoflíkovou baterií zapne. 
Brýle jsou k dispozici v jediné variantě a můžete je zakoupit ve dvou verzích – jako samostatně (PTA03, 2.600 Kč), nebo jako sadu dvou brýlí a infračerveného 3D vysílače (PTA02, 4.990 Kč) zajišťujícího komunikaci mezi televizorem a brýlemi. Jelikož drtivá většina televizorů Philips nemá tento synchronizační vysílač zabudovaný (jsou tzv. 3D Ready), vždy musíte nejprve zakoupit sadu PTA02. 
Brýle jsou k dispozici v jediné velikosti, součástí balení jsou však tři různé „nosníky ze kterých si vyberete ten správný podle toho, jak vám sedí na nose. 
Napájení obstarává knoflíková baterie.
Samsung
Všechny 3D televizory mají nyní v ceně jedny brýle ve verzi pro dospělé. Další dokoupíte za 2.490 Kč (knoflíková baterie), resp. 2.990 Kč (dobíjecí přes USB). Zakoupit můžete – za 5.490 Kč – i tzv. 3D kit, tedy dvoje brýle na baterie a 3D Blu-ray film Monsters vs. Aliens.
K dispozici tedy jsou:
– SSG-2200AR – 3D brýle dobíjecí pro dospělé,
– SSG-2100KR – 3D brýle dobíjecí pro děti (2.790 Kč, na snímku ve dvojici),
– SSG-2100AB – 3D brýle na baterie pro dospělé (viz foto – bez celistvého rámečku),
– SSG-P2100T – 3D Kit (2 ks 3D brýlí na baterie + 3D Blu-ray film Monsters vs. Aliens).
Sharp
Jedny brýle se dodávají s 3D televizorem a jsou v jedné velikosti, ovšem s redukci (jakýmsi „nadstavcem“) díky kterému sedí i malým dětem. V případě, že je dokupujete, můžete je mít ve stříbrné (AN-3DG10-S), červené (AN-3DG10-R) nebo modré (AN-3DG10-A) barvě, vždy se dobíjejí přes USB a přijdou na 3.790 Kč.
Unikátní funkcí je možnost přepnout je do 2D režimu, což využijete v případě, že se jeden chce dívat na pořad ve 3D a druhý nikoli. Třeba kvůli zdravotním problémům. 
Sony
Firma dodává dvoje brýle – pro dospělé (TDG-BR100B, 2.740 Kč) a dětské (TDG-BR50, 2.740 Kč, na snímku v modrém). Napájeny jsou knoflíkovou baterií, udávaná doba provozu je až 100 hodin. 
Dva televizory (KDL60LX905 – 130.000 Kč a KDL52LX905 – 93.790 Kč) mají v ceně dvoje brýle, k ostatním je musíte dokoupit. 
Na jaře se s novou televizní kolekcí očekávají brýle přepracované, které mají být lehčí a mají mít dobíjení přes USB, a to včetně rychlodobíjení. Po třech minutách je prý dobijete na 3 hodiny provozu. Cena má být zhruba stejná.
Text: Bohumil Herwig, foto: LG, Philips, Panasonic, Samsung, Sharp, Sony